wtorek, 29 lipca 2014

03.08.2014 (niedziela) Park Miejski koncert "Viva Vivaldi"

03.08.2014 godz.17.00 Park Miejski w Aleksandrowie Łódzkim (pl. Kościuszki)
"Viva Vivaldi" letni koncert orkiestry kameralnej Społecznej Akademii Nauk pod dyrekcją Renaty Banackiej-Walczak
Partnesrtwo na rzecz Aleksandrowa zaprasza na kolejne niedzielne, muzyczne spotkanie w Parku Miejskim w Aleksandrowie ( pl. Kościuszki)
Tym razem usłyszymy orkiestrę kameralną Społecznej Akademii Nauk, w programie:
Andante Antonio Vivaldiego z Koncertu G-dur na 2 gitary z towarzyszeniem orkiestry oraz III Koncert Es-dur KV 447 na róg i orkiestrę W. Amadeusza Mozarta. Solistami będą Ireneusz i Eryk Walczak- gitary, Ireneusz Walczak- róg, orkiestra kameralna Społecznej Akademii Nauk w Łodzi dyryguje Renata Banacka-Walczak. 
Antonio Vivaldi, włoski kompozytor epoki baroku niemal natychmiast po śmierci pogrążył się w niepamięci, a jeśli już pojawiało się gdzieś jego nazwisko, to tylko w charakterze anegdoty o księdzu biegającym w trakcie mszy do zakrystii, by zapisać temat muzyczny, który właśnie wpadł mu do głowy. Dopiero narastające zainteresowanie muzyką J.S. Bacha, który dokonał transkrypcji na klawesyn 18 koncertów skrzypcowych Vivaldiego, kazało zwrócić uwagę badaczy na kompozytora oryginałów. Stopniowo stawało się jasne, że Vivaldi to kompozytor, którego można stawiać na równi z Haendlem i z Bachem. Odkrycie w 1926 r. "rękopisów turyńskich", czyli partytur do 140 dzieł instrumentalnych, 29 kantat, 12 oper, trzech krótszych dramatów, jednego oratorium oraz wielu fragmentów różnych utworów, dało muzykologom impuls do poszukiwań dalszych dzieł w zbiorach w całej Europie. Nieznane dzieła Vivaldiego są odnajdywane do dziś.
Wolfgang Amadeusz Mozart, niemiecki kompozytor i wirtuoz gry na instrumentach klawiszowych zaliczany do klasyków wiedeńskich ( razem z Haydnem i Beethovenem) mimo, że żył niecałe 36 lat, zdążył pozostawić po sobie kilkaset skrzących się dowcipem i wyróżniających słynną mozartowską lekkością oraz melodyjnością utworów. 
Koncert na róg i orkiestrę Mozart zadedykował swojemu przyjacielowi Jozephowi Leutgebowi,  handlarzowi serami, grającemu na rogu.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...