wtorek, 9 września 2014

JESIEŃ PEŁNA MUZYKI - MUZYKA ŚWIATA - KALENDARIUM

"Jesień pełna muzyki" - to cykl koncertów i muzycznych spotkań organizowanych od czterech lat przez Bibliotekę Publiczną im. Jana Machulskiego w Aleksandrowie Łódzkim oraz Partnerstwo na rzecz Aleksandrowa, który powoli wpisuje się na stałe do kalendarza imprez muzycznych w naszej Gminie. Dedykujemy go wszystkim zainteresowanym swoim rozwojem, ciekawymi formami spędzania wolnego czasu, lubiącym muzykę, poszukującym kontaktu z ludźmi o podobnych pasjach, otwartych na nowe doświadczenia, lubiących uczyć się i stawiać sobie nowe wyzwania. Pomysł adresujemy min. do  młodych osób, które będą mogły realizować swoje muzyczne pasje, zdobędą doświadczenia, nowe umiejętności i wiedzę o muzycznych zakątkach świata. A także wszystkim, którzy lubią ciekawą, atrakcyjną, wartościową artystycznie i niedrogą jednocześnie rozrywkę muzyczną.
W tym roku  zaprezentujemy muzykę z różnych stron świata, różnych grup etnicznych, dlatego nasz projekt nazwaliśmy "Jesień pełna muzyki. Muzyka świata".
Celem przedsięwzięcia jest uatrakcyjnienie życia kulturalnego w naszej gminie, uaktywnienie twórcze mieszkańców, odkrywanie talentów muzycznych oraz integracja środowiska osób zainteresowanych muzyką, własnym rozwojem, poszukujących interesujących sposobów wyrażania swojej ekspresji. Dzięki edukacyjnej formule uczestnicy, poza dobrą zabawą, zdobędą nowe umiejętności, wiedzę i doświadczenie. 

Do udziału w projekcie zaprosiliśmy znakomitych muzyków, pedagogów, przyjaciół.
Odbędą się cztery koncerty, warsztaty muzyczne oraz wspólne śpiewanie i nauka pieśni cygańskich.
Na początek zagra Yankel Band, zespół, który koncentruje się na tworzeniu własnej muzyki instrumentalnej opartej na akustycznym brzmieniu i improwizacji. Dzięki specyficznemu instrumentarium (skrzypce, gitara klasyczna) zespół kreuje oryginalne brzmienie. W ich kompozycjach (Piotra Przybyła i Krzysztofa Kociszewskiego) słychać elementy jazzu, bluesa, muzyki etnicznej. Główną cechą muzyki Yankel Band jest słowiańska melodyjność tematów. Twórczość grupy można zaliczyć do World Music. Współpracowali z takimi znakomitościami muzycznymi jak Krzysztof Ścierański, Maciej Strzelczyk i Tomas Sanchez.
Są laureatami wielu ogólnopolskich festiwali jazzowych i bluesowych (w 2006 zespół odebrał nagrodę dla Najlepszego Łódzkiego Jazzmana Roku 2006 na XV Gali Jazzowej Grand Prix). 

Wystąpi też  Funny Fingers ze zjawiskową Agnieszką Izydorczk tańczącą Flamenco. Muzyka, którą proponują Irek Walczak i Michał Izydorczyk jest wynikiem wspólnych zainteresowań flamenco, muzyką latynoamerykańską i jazzem. Są to żywiołowe pełne kunsztu muzycznego kompozycje. Artyści imponują wirtuozerią gry na gitarze, znakomitą improwizacją i wspaniałą interpretacją folkowych rytmów. Zespół koncertuje w miejscach kameralnych jak i na scenach plenerowych całej Europy. 

Ciekawie zapowiada się występ The Lucyan Group, zespołu Lucka Wesołowskiego, który wykonuje repertuar łączący motywy orientalne i jazzowe (są to kompozycje lidera) oraz oryginalne utwory z Dalekiego Wschodu (Indie, Tybet, Japonia), zaaranżowane w stylu jazzowym. Lider zespołu Lucyan (Lucjan Wesołowski) określa tę muzykę mianem ORIENT-JAZZ. Sam gra na sitarze, fletach bambusowych, djembe i innych, niezwykłych  orientalnych instrumentach.

Projekt zakończymy "Biesiadą cygańską". Wystąpi zespół cygański Perła i Bracia, wykonujący tradycyjną,romską muzykę wokalno-instrumentalną.Będzie to spotkanie z prawdziwą, oryginalną, klasyczną muzyką cygańską - naturalną, bezpretensjonalną, pełną radości ale też i elegancji. Śpiewać będzie Perła (Krystyna Markowska) romska pieśniarka, wokalistka zespołu, tańczyć zaś tancerki z zespołu Roma.
Na biesiadę zaprosiliśmy Marcina Piotrowskiego, etnologa, który podzieli się swoją wiedzą na temat Cyganów, opowie o sile muzyki, jej integracyjnej roli i łagodzeniu obyczajów na przykładzie tej grupy etnicznej.
Uczestnicy warsztatów muzycznych, które są integralną częścią projektu, nauczą się grać na afrykańskich bębnach, poznają tajniki Flamenco, gry na gitarze, nauczą się pięknych pieśni cygańskich.
Projekt realizujemy dzięki pomocy finansowej  ŁDK w ramach"współorganizacji projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego".


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...