poniedziałek, 18 listopada 2013

19.11.2013 wernisaż i koncert, godz. 18.00

Urząd Miejski w Aleksandrowie Łódzkim oraz Partnerstwo na rzecz Aleksandrowa Łódzkiego zapraszają
 na wystawę poświęconą partnerskiemu miastu Aleksandrowa Łódzkiego - Kraslavie

"Kraslava w fotografii i obrazach"  19.11.2013 ( wtorek) godz.18.00
Wernisaż wystawy oraz koncert Anny i Tymoteusza Pietrzaków  we wtorek 19.11.2013 o godz.18.00 w budynku Urzędu Miasta ( holl przy Radzie Miasta pl.Kosciuszki 2 )
 
Na wystawie prezentowane  będą zdjęcia oraz obrazy Marioli Jarzyny i Krystyny Raczyńskiej z Partnerstwa na rzecz Aleksandrowa Łódzkiego, które uczestniczyły w plenerze malarskim w Kraslavie we wrześniu 2013r. Na plener artystki zaprosił Urząd Miejski w Aleksandrowie Łódzkim

Kraslava to urocze miasto na wschodniej Łotwie, stolica okręgu krasławskiego. Jego intensywny rozwój nastąpił w XVIII wieku gdy zostało otoczone opieką Jana Ludwika Platera kasztelana inflanckiego. Wtedy powstała potężna  rezydencja Platerów a miasto stało się prężnym ośrodkiem polskości skupiającym życie z "Inflant Polskich".
Wkład w rozwój miasta rodziny Platerów był ogromny, ich działalność spowodowała powstanie min. ratusza, biblioteki, kościoła oraz innych budynków użytecznosci publicznej. Kościół został objęty programem rewitalizacji  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i będzie rewitalizowany z funduszy państwa polskiego.
Pierwszy rozbiór Polski spowodował odłączenie Inflant od Polski i tym samym Kraslavy
Dzisiaj jest to miasto Łotwy z którym min. Aleksandrów Łódzki utrzymuje partnerskie stosunki.
Zachęcamy do oglądania wystawy i poznania tego pięknego miasta.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...