piątek, 16 marca 2012

WERNISAŻ JOANNY HRK

Zapraszamy na wernisaż wystawy projektów scenografii teatralnej Joanny Hrk dnia 23.03.2012 o godzinie 17.30 w Bibliotece Publicznej im. Jana Machulskiego w Aleksandrowie Łódzkim    (Pl.Kościuszki 12).
Na wystawie można oglądać projekty scenograficzne, zdjęcia ze spektakli oraz kilka lalek teatralnych autorstwa Joanny Hrk - znanej łódzkiej artystki. Projekty scenograficzne były realizowane w teatrach dramatycznych i lalkowych w Polsce na przestrzeni lat 1999 -€“ 2011.
 Proces tworzenia zwłaszcza lalek teatralnych i powoływania ich do życia jako prawie samodzielnych bytów jest zajęciem magicznym. Praca w teatrze zmieniła moje patrzenie na świat, w tym także moje doświadczanie pozostałych dziedzin sztuki: rysunku, grafiki, malarstwa, fotografii, ilustracji do książek. Myślę, że moja Adźńa czyli trzecie oko wyświetla rzeczywistość teatralnym reflektorem..."

HRK JOANNA - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Grafiki i Wydziale Tkaniny i Ubioru. Stopień doktora sztuk pięknych uzyskała w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Publicystka, fotograf, scenograf teatralny, grafik, ilustrator.Jako publicystka współpracuje ze specjalistycznymi wydawnictwami branżowymi zajmującymi się modą, obsługującymi polskie i międzynarodowe targi mody (Moskwa, Berlin, Paryż, Dusseldorf). Jej dorobek publicystyczny obejmuje ponad 200 artykułów i dwa razy tyle ilustracji.
Od 1996r. rozpoczęła współpracę z teatrem, który okazał się wielką pasją. Jako scenograf ma na swoim koncie ponad 30 realizacji w teatrach lalkowych i dramatycznych w Polsce. Od 2002 r. spełnia swoje dziecięce marzenie i ilustruje bajki dla dzieci, poezję dla dorosłych i inne wydawnictwa książkowe; ma na swoim koncie ponad 200 ilustracji do ponad 50 książek. Współautorka książki €žSpotkania wyobraźni€ (2010), która jest próbą indywidualnej, niemal intymnej translacji języka pikturalnego na utwór literacki i odwrotnie - przekładem intersemiotycznym. Jako ilustrator jest członkiem Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych - Polskiej Sekcji IBBY (International Board on Books for Young People).
W 2011r. uzyskała stopień doktora w dziedzinie sztuk plastycznych w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii. Zajmuje się fotografią, grafiką projektową, malarstwem. Jej prace znalazły się w Antologii współczesnych sztuk słowiańskich „Między Ochrydą a Bugiem” (2011r.)
Jej prace były prezentowane na ponad 20 wystawach indywidualnych i kilkunastu wystawach zbiorowych w Polsce. Jest cichym poszukiwaczem własnej twórczej drogi, nie rewolucjonistą. Kolorystka. Z urodzenia łodzianka, w duszy nomad.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...